بهترین سایز کاشی سرامیک کدام است؟

بهترین سایز کاشی سرامیک کدام است؟

 

از سرویس بهداشتی و حمام گرفته تا تراس و بالکن، همچنین ورودی ها ، آشپزخانه و اتاق خواب ها هر کدام می توانند برای خود دکوراسیون خاص و متنوعی را با استفاده از کاشی و سرامیک های کف و بدنه مختلف داشته باشند. برای این مهم لازم است تا مناسب ترین سایز کاشی را برای بهبود فضای محیط انتخاب نماییم. برای یک انتخاب هوشمندانه باید ضمن در نظر گرفتن مزایا و معایب هر کدام از انواع سرامیک، از دیدگاه زیبایی شناسی به کیفیت، رنگ و سایز آنها نیز توجه داشت.

 

امروزه تنوع بسیار بالایی از سایز کاشی سرامیک ها در بازار موجود است. از مربع شکلهای ۲٫۵*۲٫۵ گرفته تا ۱۲۰*۱۲۰ و همچنین مستطیلی های ۱۵*۴۵ تا ۱۲۰*۶۰ و یا حتی اسلب های بزرگتر تا سایز ۱۵۰*۳۰۰ همه تنوع سایز موجود در بازار داخلی هستند. البته نمی توان کاشی های شش ضلعی که الگوهای قدیمی را تداعی می کنند فراموش کرد. اگر چه در سال های اخیر روند طراحی ها به استفاده از سرامیک های سایز بزرگ متمایل شده است که نشانگر سبک معاصر می باشد.

 

 

 

 

کاشی های سایز بزرگ، چرا که نه؟!

علیرغم طراحی و ظاهر مینیمال و ساده، کاشی های سایز بزرگ در نگاه اول بسیار چشم گیر هستند. بند و اتصالات آن ها در مقایسه با سرامیک های سایز کوچک کمتر و سبک تر بوده و فضا را بزرگ تر و بازتر جلوه می دهند. خصوصا اگر از بند های باریک تر ۲ یا ۳ میلیمتری استفاده شود، این ویژگی بارزتر جلوه می کند.

 

عموما برای سرامیک های سایز بزرگ رنگ های سنگین تر و ساده تر استفاده می شود. رنگهای خاکستری ، ذغالی ، بژ یا مشکی از این دسته اند. استفاده از این دسته از سرامیکها به لطف سایز بزرگشان باعث می شود که علاوه بر نمایش ساختار و الگو در بهترین حالت گاهی جلوه و افکت های بسیار زیبایی را ایجاد کنند. گزینش طرح های سیمانی یا سمنت در سایز های ۸۰*۸۰ یا ۱۲۰*۶۰ و یا طرحهای چوب و سنگ در سایز های مختلف می تواند بهترین انتخاب برای هر نوع فضای داخلی یا خارجی باشد.

 

از دیدگاه فنی و برای هرچه زیباتر شدن کار، سرامیک های سایز بزرگ نیاز به نصاب و نصب درجه یک و بی عیب و نقص دارند. به عبارت دیگر برای ارائه  بهتر این دسته از کاشی ها (که اغلب بسیار سنگین هستند) استفاده از یک نصاب و زیرسازی فوق العاده حرفه ای الزامی به نظر می رسد. از دیدگاه نوع مصالح و طرح نیز سرامیک های پرسلان طرح سنگ بهترین گزینه برای سرامیک های سایز بزرگ می باشند. چرا که پرسلان ها فشرده تر و مستحکم تر بوده و نظافت آن ها به مراتب راحت تر است.  مخصوصا برای فضاهایی مانند آشپزخانه(انتخاب سایز بزرگ یا کوچک، کاملا سلیقه ایست)

 

این باور به غلط در بین عموم مرسوم شده است که کاشی سرامیک های سایز کوچک برای فضاهای کوچکتر و سایز بزرگ ها برای فضاهای بزرگ تر به کار می روند. در صورتی که کاملا اشتباه است و این انتخاب کاملا سلیقه ای و گاهاً وابسته به الزامات فنی فضاست.

 

آیا شما علاقه مند به سبک های مدرن و مینیمال و ساده هستید؟ سرامیک های سایز بزرگ بهترین انتخاب برای شما هستند، چه فضای کوچکی داشته باشید و چه بزرگ! البته باید مراقب برش خوردن کاشی یا سرامیک در گوشه های کار باشید. چون روش برش دقیق و تمیز آن ها از سایزهای کوچکتر متفاوت و به مرانب سخت تر است.

 

و برعکس، چنانچه شما سبک های کلاسیک و قدیمی تر را می پسندید؟ در این صورت برای شما محدودیتی وجود نداشته و سرامیک ها را با هر نوع سایز کوچک یا بزرگ دلخواه و بسته به طرح آن می توانید انتخاب کنید.

 

بیشتر بخوانید : مراحل تولید کاشی و سرامیک در کارخانه ها چگونه است؟

 

هر سایز کاشی که انتخاب کنید، بر الگوی نصب شما تاثیر مستقیم خواهد گذاشت. با انتخاب سرامیک های مستطیلی آزادی عمل بسیار بالاتری در الگوی نصب خواهید داشت، الگوهای خطی مستقیم یا الگوهای ضربدری، آجری یا… از زمره این الگو ها هستند. برای مثال سرامیک های ۱۲۰*۲۰ طرح چوب این امکان  را به شما می دهد تا علاوه بر مزیت های سرامیک های پرسلان، از ظاهر پارکت و چوب لذت ببرید.

 

چرا از ترکیب سایز ها استفاده نمی کنید؟

چرا با استفاده  از یک الگوی ترکیبی مناسب، قوانین و ساختارهای کهنه را زیر پا نمی گذارید؟ با انجام درست این ترکیب ها می توانید یک الگوی مدرن بسیار زیبا برای خودتان ایجاد کنید. فرم هایمستطیلی ۶۰*۳۰ و ۱۲۰*۶۰ گزینه های مناسبی هستند. حتی می توانید آن ها را با سایز های دیگر نظیر ۶۰*۶۰ و ۹۰*۳۰  و ۳۰*۳۰ یا هر سایز دیگری که شما بخواهید نیز ترکیب نمایید.

 

ترکیب کردن سایز کاشی ها ایده ی خوبی برای تداوم و نوگرایی در زیبایی شناسی فضاست. برای مثال داخل فضای حمام، قسمت دوش می تواند از سرامیک های موزاییکی استفاده شده و مابقی فضا سرامیک های سایز بزرگ ۱۲۰*۶۰ نصب گردد.

شما به همین راحتی می توانید سایز کاشی خودتان را انتخاب کنید! حال هیچ مسئله ی به غیر از نصب آنها باقی نمانده! می توانید آنها را در راستای هم نصب کنید یا مورب، ترکیبی، لوزی یا هر شکلی که دوست دارید، انتخاب با شماست…

 

 

 

 

dchtilegroup
در تاریخ 27 اکتبر 2021
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.