کاشی های لعاب مات یا براق ؟ کدامیک بهتر است؟

کاشی های لعاب مات یا براق ؟ کدامیک بهتر است؟

 

استفاده از کاشی و سرامیک به علت تنوع بالایی که امروزه با آن رو به رو هستیم باعث شده است که بتوانیم نیاز خود را برای هر قسمتی از خانه با این مصالح مقاوم و بهداشتی برطرف کنیم. اما همین تنوع بالا باعث شده است که در زمان انتخاب سرامیک دچار سردرگمی و ابهام شویم. البته دیگر قرار نیست این اتفاق بیفتد. ما در این مقاله شما را راهنمایی خواهیم کرد تا با اطلاعات کامل تری به انتخاب بپردازید.

 

یکی از مولفه هایی که ممکن است در زمان انتخاب کاشی و سرامیک شما را دچار شک و ابهام کند این است که سرامیک های مات بهتر هستند یا سرامیک های براق؟ در ادامه این مطلب به بررسی معایب و مزایای هر کدام از آنها می پردازیم تا در نهایت به نتیجه ی مورد نظر برسیم:

 

مزایای کاشی سرامیک های براق

 

فضاهای کوچک را بزرگ تر جلوه می دهند؛

 

کاشی های براق به علت لوکس بالای سطح آن موجب ایجاد انعکاس نور بالایی هستند و انعکاس نور باعث می شود نور به راحتی در فضا منتشر شود. این دسته از کاشی ها فضا را باز تر نشان داده و نتیجتاً ذهن انسان آن فضا را بزرگ تر از مساحت واقعی تصور می کند. در نتیجه کاشی های با لعاب و سطح براق انتخابی بسیار مناسب برای سرویس بهداشتی و حمام یا سایر فضاهای کوچک تر و محدود تر در ساختمان هستند.

 

 

 

فضاهای تاریک را روشن تر نشان می دهند؛

 

کسانی که به هر دلیلی احساس می کنند به فضای روشن تری نیازمند هستند نیز می بایست از کاشی هایی با سطح براق استفاده کنند. این کاشی ها با انعکاس نور بیشتر فضا را روشن تر جلوه می دهند، طبعاً استفاده از رنگهای روشن تر این روشنایی را مضاعف و فضا را سفیدتر جلوه گر خواهد کرد. این کاشی ها انتخاب های ایده آلی برای فضاهای تاریک یا با محدودیت نورپردازی می باشند.

 

 

 

نظافت به نسبت راحت تری دارند؛

 

شک نیست که ماهیت لغزنده بودن سطوح براق کاشی ها نظافت و تمیز کردن آن ها به مراتب آسانتر خواهد کرد. به همین دلیل کاشی های براق گزینه ی بهتری برای آشپزخانه و سرویس بهداشتی می باشند. یکی از کاربردی ترین مکان ها برای استفاده از کاشی های براق که عمدتاً مصرف کنندگان ایرانی از آن غافل هستند، اطراف شومینه است. دوده و کثیفی های ناشی از آتش شومینه به راحتی از روی سطح کاشی های براق تمیز می شوند. خصوصاً اگر از کاشی های طرح سنگ یا طرح مرمر براق برای این فضا استفاده شود، ظاهر بسیار زیبا و اصیلی را به آن خواهد داد. در اکثر کشورهای اروپایی نصب کاشیهای براق در اطراف و جلوی شومینه ها عمومیت دارد.

 

 

بیشتر بخوانید: بهترین سایز کاشی سرامیک کدام است؟

 

 

 

معایب کاشی سرامیک های براق

 

عیب و نقص و آلودگی را نمایان می کند؛

 

هر چه سطح سرامیک براق تر باشد، آلودگی سطح آن مشخص تر خواهد بود. ذات کاشی های براق اینگونه است که هرگونه لکه ای اعم از رد انگشت ، رد پا ، لکه های صابونی یا لکه های خشک شده ی آب و حتی مو و پرزهای ریز فرش را به وضوح نشان می دهد. بنابراین یک سرامیک براق نیاز به رسیدگی روزمره بیشتری نسبت به سرامیک مات دارد. حتی نظافت آنها با تی یا دستمال آلوده نیز آثار کثیفی را به وضوح بر سطح آنها نمایان می کند. هر چند که نظافت کاشی و سرامیکهای براق بسیار آسان است ولی برای اینکه این کاشی ها خودشان را زیباتر جلوه دهند باید از تمیزی بی عیب و نقص آن مطمئن شوید.

 

 

 

سطح بسیار لغزنده ای دارند؛

 

سطح صاف و براق این سرامیک ها باعث می شود تا لغزندگی بیشتری نسبت به سرامیک های مات داشته باشند ، مخصوصا اگر خیس باشند. بنابراین استفاده از این نوع سرامیک ها برای کف خصوصا کف سرویس بهداشتی و حمام یا سایر فضاهای مرطوب یا مکان های پرتردد مثل ورودی سالن های پذیرایی به هیچ وجه توصیه نمی شود.

 

 

 

درخشش و بازتاب غیرمتعارفی دارند؛

 

برخی از مردم بازتاب درخشان سرامیک های براق را نمی پسندند و حقیقتا این سرامیک ها برای برخی فضاها نامتعارف و نامناسب است. برای مثال استفاده از سرامیک های براق برای سالن های مطالعه یا فضاهایی که تمرکز در آن نقش مهمی دارند ممکن است به خاطر درخشش بازتاب ها باعث مزاحمت و حواس پرتی برای کاربران محیط شود.

 

 

مزایای کاشی سرامیک های مات

 

چسبندگی سطح بیشتری دارند؛

 

از آنجایی که سطوح مات کشش و چسبندگی بیشتری نسبت به سطوح براق دارند، سرامیک های مات بهترین انتخاب برای کف همه فضاها خصوصا سرویس های بهداشتی و فضاهای مرطوب می باشد. هیچ وقت از یک سرامیک براق برای کف فضاهای خیس استفاده نکنید. یکی از بهترین مکان ها برای نصب سرامیک های مات، ورودی ها هستند. لعاب مات جرم ، کثیفی، خاک و غبار و پرز ناشی از رفت و آمد و ترافیک زیاد را نشان نمی دهد.

 

 

 

نگهداری از آن ها به نسبت آسان تر است؛

 

بر خلاف کاشی های براق، کاشی های مات تا حد زیادی گرد و خاک، لکه ها و قطرات آب را از دید پنهان می کنند. بنابراین مراقبت و نظافت مرتب و پیوسته نیاز ندارند و هنگام نظافت نیازی به وسواس برای تمیز کردن و لکه گیری نیست.

 

 

اصالت بیشتری احساس می شود؛

 

اگر می خواهید حس اصالت و ظاهر طبیعی به فضای زندگی و خانه ی خود بدهید، کاشی و سرامیک های مات بهترین راه برای رسیدن به این هدف هستند. امرزه تنوع بسیار زیادی از سایز و طرح سرامیک های مات در بازار موجود است که می تواند حس گرما ، طبیعی بودن و خودمانی را به فضا منتقل نماید. به عبارت دیگر یکپارچگی و ذات کاشی های مات حس اصالت و اعتبار را به هر فضایی القا می نماید.

 

 

 

احساس آرامش و راحتی بیشتری دارند؛

 

نرمی و حس بسیار خوب لعاب روی سرامیک های مات عصاره ی آرامش را در وجود انسان مهیا می کند. این کاشی ها بهترین گزینه برای محیط هایی است که بایستی همیشه آرامش و تمرکز در آن ها برقرار باشد.

 

 

بیشتر بخوانید:بهترین کاشی برای سرویس بهداشتی و حمام

 

 

 

معایب کاشی سرامیک های مات

 

لکه ها سخت تر تمیز می شوند؛

 

همانطور که قبلا مفصل توضیح داده شد، سرامیک های مات به راحتی لکه ها و گرد و غبار و قطرات آب را نشان نمی دهند و نیازی به نظافت دوره ای و منظم ندارند. اگر چه که ذات کاشی در برابر همه شوینده های خانگی مقاوم است اما زمانی که نیاز به نظافت کاشیهای مات باشد و پای لکه ای در میان باشد، شستشوی آن به مراتب سخت تر از کاشی های براق است.

 

 

فضا به اندازه ی واقعی دیده می شود؛

 

از آنجایی که کاشی های مات برخلاف کاشی های براق نور را به صورت آینه ای و منظم بازتاب نمی کنند، در نتیجه نمی توانند همانند آن ها فضا را بزرگ تر جلوه دهند. بنابراین کاشی و سرامیک های مات برای فضاهای نسبتا بزرگ و فضاهای با نور کافی پیشنهاد می شود.

 

 

نتیجه گیری

 

همیشه شمار زیادی از مزایا و معایب به هرکدام از کاشی های مات و براق وارد می شود. اما در انتخاب نهایی بستگی به زمینه ، ابعاد ، نورپردازی و کاربری فضا دارد. البته انتظار شما از فضا و آن چیزی که در ذهن دارید مهمترین و تعیین کننده ترین مولفه است و به صورت کلی انتخاب کاشی های مات و براق و گزینش یکی از آن ها کاملا بسته به شخصیت و سلیقه ی شخصی هر فرد می باشد.

 

اگر نمی توانید تصمیم بگیرید و ذهنتان را از بابت این تصمیم ساماندهی کنید ، چرا استفاده از یک ترکیب هوشمندانه و ظریف از هر دو نوع لعاب مات و براق را برای داشتن بافت و حس اصالت و روشنایی و بازتاب نور در کنار یکدیگر تجربه نمی کنید؟ به تازگی فروش کاشیهایی با طرح مشترک ولی با سطح مات و براق در بازار رو به شیوع است و در بسیاری از فضاهای مدرن و لوکس از آنها استفاده می شود.

 

انتخاب با شماست…

dchtilegroup
در تاریخ 28 اکتبر 2021
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.